List arcibiskupa věřícím

Drazí bratři a sestry,
píšu Vám, abych upřímně poděkoval za Tříkrálovou sbírku, která se v naší diecézi konala letos už po dvacáté. Především děkuji všem koledníkům, ale stejně tak i všem rodičům a organizátorům i spolupracovníkům této akce a samozřejmě všem štědrým dárcům. Zatímco v minulém roce se v diecézi vybralo přes 28 milionů korun, letos přes 29.
Díky Vaší pomoci může Charita především ve Vašem okolí pořídit věci potřebné k zajištění kvalitní služby, ale také pomáhat potřebným ve světě. Všichni tak máte svůj podíl na díle lásky, které vidím jako projev živé víry a dobré svědectví evangelia. Peněžní výnos sbírky je pro Charitu důležitý, ale nemenší význam má služba koledníků, kteří ve vánoční době roznášejí lidem radost z Boha, který nás miluje tak, že se kvůli nám stal člověkem. Uchovejme si tuto radost z Boha a dopřávejme lidem v našem okolí zakoušet radost z Boha po celý rok. Zvláště využijte tak zvanou Noc kostelů, den, když naše kostely navštíví mnoho lidí, z nichž velká část do kostela běžně nechodí. Připravte ho tak, aby odpovídal programu misijního roku. Těm, kteří přijdou, umožněme setkání s Bohem v nás, v našem živém společenství. Všechny výklady průvodců mohou být dílem misionářů, kteří nijak nepřesvědčují, ale rozdávají z plnosti své víry. Když mluví o dějinách kostela, liturgickém prostoru či představují sochy a obrazy světců, mají příležitost zapálit v posluchačích jiskru víry a probudit touhu vstoupit do podobného vztahu s Bohem.
Obracím se na Vás ve dnech, kdy se mohou přihlásit do kněžského semináře kandidáti, kteří v sobě pocítili povolání ke kněžství a rozhodli se za svým povoláním jít. V posledních
letech se hlásí kandidátů málo. Proto každého z Vás prosím o modlitbu za kněžská povolání.
Obracím se i na Vás, mladí muži. Nečekejte, že Vás Pán bude o povolání přesvědčovat. On zve třeba jenom tím, že Vám někdy vnukl myšlenku o kněžství uvažovat. Pak záleží na Vaší odvaze rozhodnout se a chtít se vydat na cestu služby Bohu a lidem. Neslibuji Vám cestu pohodlnou, ale určitě zajímavou a plnou dobrodružství, která připravil sám Bůh a která si dopředu ani neumíme představit. I když to bude žádat i různá odříkání, můžete si být jistí, že Bůh se zahanbit nedá a naši velkorysost odmění mnohonásobně. Pokud se rozhodnete a máte maturitu, nebo budete letos maturovat, obraťte se na svého kněze, který Vám pomůže při rozhodování a podá potřebné informace ohledně přihlášky. Přihlášky musí být odevzdány do konce března 2019.
Do třetice Vám chci oznámit, že jsem uložil všem děkanátům uspořádat letos setkání či přehlídku schol všech farností děkanátu. Cílem je vzájemné povzbuzení. Vím, že ve všech farnostech scholy nejsou, proto přijměte tuto příležitost jako výzvu k založení či obnově scholy ve Vaší farnosti. I ve většině maličkých farností může vzniknout malá skupina zpěváků, kteří zpívají aspoň responzoriální žalm. Může to být i skupinka rodičů s dětmi. Nebojte se toho.
Každému z Vás ze srdce žehná a také o modlitbu prosí